گزارش کامل از نمایش “برای خرید پولی نباید داد”/خبر+عکس و ویدیو

کارگردان نمایش کمدی “برای خرید پولی نباید داد” بیان کرد: این نمایش کمدی تاریخ انقضا ندارد زیرا بخشی از شرایطی را نشان می‌دهد که جوامع بسیاری آن را تجربه کرده و یا می‌کنند.

به گزارش شرجی، رضا آزاد دریایی در خصوص این نمایش، گفت: نمایشنامه کمدی “برای خرید پولی نباید داد” اثر داریوفو ایتالیایی است که ژانر کارهای او کمدی اجتماعی و سیاسی است.

وی تصریح کرد: یکی از دلیل‌هایی که این سبک و این نمایش را انتخاب کردم، علاقه‌ام به کمدی و مضمون‌های اجتماعی و سیاسی بود چون این اعتقاد رادارم که هنر جدای از جامعه نیست.

این فعال هنری افزود: هنر باید زبان گویای جامعه خویش باشد و بتواند معضلات و مشکلات را با زبان مخصوص به خودش بیان و یا به چالش بکشد.

کارگردان نمایش”برای خرید پولی نباید داد” با اشاره به اینکه این نمایشنامه را دو سال قبل انتخاب کردم اما زمان کاربر روی آن هنوز فرانرسیده بود اضافه کرد: شاید دلیل اصلی انتخاب این نمایشنامه نزدیکی بیان اعتراضی و نزدیکی فضای کار با شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه الآن ایران بود.

آزاد دریایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ازنظر من کارگردان خوب کسی است که دغدغه روزش را بشناسد و آن را بتواند از طریق هنرش بیان کند زیرا بخشی از وظیفه ما هنرمندان پرداختن به دردهای اجتماعی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره کار با معلولین که به‌نوعی تخصص این هنرمند محسوب می‌شود بیان کرد: کار با معلولین یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهاست که البته باگذشت چندین سال و آموزش‌ها و اجراهای مختلف گروه و موسسه آرتا فرین که سال‌های زیادی محفل هنرمندان معلول است توانستیم به جایگاه خوبی در استان و کشور برسیم و یکی از هدف‌ها این است که معلولان هنرمند را معرفی و هنرشان را تبدیل به حرفه آن ها کنیم تا جایی که شغل آنها محسوب شود.

کارگردان نمایش”برای خرید پولی نباید داد” افزود: در حال حاضر کار با هنرمندان معلول کاملاً به‌صورت حرفه‌ای است و از آن نگاه و شکل درمانی خارج‌شده و درواقع می‌توان گفت که من به‌عنوان کارگردان آن‌ها را برای جشنواره و مسابقات آماده می‌کنم نگاهم جشنواره‌ای است اما نه تنها جشنواره معلولین بلکه رقابت در عرصه تاتر غیر معلولان.

این فعال هنری گفت: نمایش کمدی”برای خرید پولی نباید داد” در جشنواره تاتر معلولان کشور صاحب رتبه نخست و ۸ جایزه این جشنواره را از آن خود کرد که در حال حاضر برای اجرای عموم به روی صحنه است.

آزاد دریایی ادامه داد: در این نمایش از ۷ بازیگر که همگی به‌جز دو بازیگر مکمل معلول هستند استفاده‌ شده اما به دنبال این هستم که با آموزش‌های مداوم بتوانم نمایشی تنها با بازیگران معلول به روی صحنه ببرم.

وی در پایان تشریح کرد: برای این نمایش دو ماه به‌صورت فشرده تمرین شد تا به مرحله اجرا برسد که تاکنون بازخوردهای خوبی نیز داشته‌ایم از دیگر دوستان هم دعوت می‌کنم به دیدن این نمایش بیایند.

به گزارش شرجی، نمایش کمدى “برای خرید پولی نباید داد” تا ۲۹ خردادماه در پلاتو آفتاب بندرعباس به روی صحنه می‌رود.

عکاس : محمد مهدی قدیمی

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای پربازدید