پایان غیبت ۱۰ ساله پیشکسوت فرهنگ و هنر هرمزگان در عرصه تئاتر

پیشکسوت فرهنگ و هنر هرمزگان پس از غیبتی ۱۰ ساله به صحنه تئاتر بازمی‌گردد.

سعید موحدی در گفت‌وگو با شرجی ، اظهار کرد: بعدازآن که معاونت فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی استان هرمزگان را تحویل دادم تصمیم گرفتم کارهایی فرهنگی هنری و ترجیحاً تئاتری انجام دهم که در این خصوص با استاد رضایی مشورت کردم.

وی ادامه داد: با توجه به تنوع فرهنگی که استان هرمزگان دارد، برای اولین بار استاد علی‌رضایی نمایشی را نوشته که نگاهی به حوزه جغرافیای فرهنگی حوزه شرق و شمال هرمزگان دارد.

معاون سابق فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی استان هرمزگان افزود: در این نمایش که هنوز به مرحله انتخاب اسم نرسیده از المان‌های بومی آشنای بندر مثل مقوله دریا و صید و صیادی خبری نیست و ما سعی کردیم گوشه‌ای از فرهنگ و آداب و آیین‌های هرمزگان را از زاویه‌ای دیگر در این نمایش معرفی کنیم.

موحدی تصریح کرد: این نمایش قرار است بعد از ۱۰ سال کار نکردن بنده به روی صحنه برود، آخرین کاری که بنده در این حوزه داشته‌ام مربوط به ۱۰ سال پیش است، به همین دلیل به سراغ جمعی از دوستان قدیمی تئاتر که خیلی از آن‌ها کار تئاتر را کنار گذاشته بودند، رفتم و البته ترکیبی از جوانان هم به کمک کار آمده‌اند.

وی عنوان کرد: تمرین‌ها را شروع کرده‌ایم، مرحله انتخاب بازیگر اولیه را پشت سر گذاشته‌ایم و در مرحله دور خوانی هستیم؛ امیدواریم اجرای از آب درآید.

این پیشکسوت فرهنگ و هنر هرمزگان در تشریح عوامل تئاتری که در دست کار دارد، اظهار کرد: نویسنده کار استاد علی‌رضایی بوده و کارگردانی و طراحی صحنه بر عهده خودم است، بازیگرانی که تاکنون انتخاب شده‌اند عبدالله دستان، عبدالرضا بلوچ نژاد، فریده سلمانی، مهدیس مکرانی و مهتاب مکرانی هستند، دستیاری کارگردان و انتخاب بازیگر را رضا آزاد دریایی، موسیقی را بهزاد حبیب زاده و طراحی لباس را خانم ظریفی بر عهده دارند.

موحدی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم کار را برای مهرماه آماده کنیم، خاطرنشان کرد: هدف و اولویت ما اجرای عمومی نمایش برای مردم است و فعلاً شرکت در جشنواره در برنامه کارمان نیست، البته ممکن است جشنواره‌ای نیز سر راهمان قرار بگیرد و شرکت کنیم اما این‌طور نیست که کار برای جشنواره باشد.

وی در خصوص علت کم‌کاری خود در ۱۰ سال گذشته بیان کرد: بنده کار فرهنگ و هنر را رها نکرده بودم، چون مسئولیت مدیریت فرهنگی را بر عهده داشتم و معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بودم و مشغله‌های اداری فرصت کار زیاد را نمی‌داد هرچند که نویسندگی را رها نکرده بودم و در یکی دو سال گذشته دو مورد از نمایشنامه‌های من به چاپ رسید و آیین رونمایی آن در تهران برگزار شد.

معاون سابق فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی استان هرمزگان ادامه داد: در حال حاضر نیز یک مجموعه قصه و یک نمایشنامه آماده کرده‌ام که امیدوارم امسال به مرحله انتشار برسد تا ذخایر ادبیات نمایشی استان قوی‌تر شود؛ حال که مشغله‌های کاری‌ام کمتر شده و محدودیت‌های اداری ندارم امکان و فرصتی پیش آمده تا فعالیت‌های فرهنگی هنری خود را قوی‌تر دنبال کنم.

موحدی عنوان کرد: بنده سال‌ها به دنبال تدوین جغرافیای فرهنگی استان هرمزگان بوده‌ام، بخش شرق استان تکمیل شده و این مجموعه می‌تواند به‌عنوان یک مرجع در اختیار مردم و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر هرمزگان قرار گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای پربازدید