مجموعه شعر «خاتون» رونمایی شد

به میزبانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان، مجموعه شعر «خاتون» رونمایی شد.

به گزارش صبح ساحل، سالن همایش اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان به مناسبت گرامی‌داشت روز قلم، میزبان آئین رونمایی از اثر شاعرانه خاتون رئیسی از شعرای پیشکسوت هرمزگانی با عنوان «خاتون» بود.

آئین رونمایی «خاتون» و گرامی‌داشت روز قلم با حضور جمع پرشور اهالی قلم، شاعران، نویسندگان و جامعه فرهنگی از سراسر استان برگزار شد.
عباس رفیعی به عنوان سخنران با نگاهی عمیق و فنی مجموعه شعر «خاتون» را نخست با بررسی شخصیت شاعر اثر به عنوان «سیمای زلال زنی ایستاده بر آستانه فصل ترس» مورد تحلیل و واکاوی قرار داد.
این منتقد ادبی با شادباش خلق «خاتون» با طرح پرسشی، اهالی ادبیات استان را به اندیشه فراخواند و سپس گفت: هرگز نمی‌توان این پرسش را پاسخ گفت؛ آیا خاتون شعر را پیدا کرد یا شعر خاتون را یافت؟ پاسخ هر چه باشد، «خاتون رئیسی مینابی» شاعر است، شاعر لحظات خلوص و خلاص شاعرانه‌ی خویش، اگر شعر سراییدن را خارج از دقایق معمولی و روزمره زندگی بدانیم. خاتون آنقدر لحظات غیر معمولی در زیست‌های ناگزیرش داشته است که در لحظات تنهایی، ترس، اضطراب و حتی شادی‌هایش شاعر بوده است.
این محقق هرمزگانی همچنین گفت: آن لحظه‌های دردناک سرودن، پسش رهایی و خلوص است؛ عرضه داشتن و سهیم کردن آن با مخاطب، به هنر شاعرانگی بسته است. کلمات، مصرع‌ها و ابیاتی که پس آن می‌آیند، ذره ذره وجود شاعر هستند که در آن آتشفشان احساس، او را همراهی کرده‌اند.این منتقد ادبی با خوانش و آوردن مثال‌های شاعرانه گفت: خاتون رییسی مینابی در کتابش «خاتون» سعی کرده چه در غزل‌هایش و چه در قوالب دیگر شعری، با تاکید بر عنصر زنانگی و مادرانگی مفاهیمی چون عشق فردی را به مفاهیم مام وطن، دفاع از سرزمین با رویکردی به هنجارهای زمانه که در آن می زیسته و تجربه کرده، پیوند بزند؛ زمانه‌ای که پایدارانه ایستادن در مقابل متجاوز، شأن مطلوب محسوب می‌شد.
گفتنی است: «خاتون رئیسی مینابی»، شاعر و روزنامه نگار هرمزگانی متولد ۱۳۴۱ است که سال‌ها در جراید مختلف از جمله به عنوان مدیر مسئول نشریه ماراک فعالیت دارد و از شاعران پیشکسوت استان است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبرهای پربازدید